Як встановити факт родинних відносин: відповідь фахівця

Часто людина не може реалізувати свої особисті чи майнові права через помилку в прізвищі чи імені в свідоцтві про народження чи паспорті, або ж через втрату документів. Тоді факт родинних відносин доводиться встановлювати через суд.

Що ж робити у такому випадку? З таким питанням до відділу «Кіцманське бюро правової допомоги» звернулася пані Валентина, яка розповіла, що є матір’ю дитини-інваліда з дитинства, а тому за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», має право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу.

У листопаді 2019 року жінка звернулася до Кіцманського управління обслуговування  громадян  Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області з проханням призначити їх відповідну пенсію та надала всі необхідні для цього документи. Однак у документах виявились розбіжності в її по-батькові, що зазначалось у паспорті, а також у свідоцтві про народження та у свідоцтві про смерть батька. Через це встановлювати факт родинних відносин між пані Валентиною та її покійним батьком довелося через суд.

Цією справою зайнялася фахівчиня Кіцманського бюро Анжела Косинська, яка роз’яснила клієнтці, що суд встановлює факт родинних відносин в окремому провадженні. Суд вправі розглядати такі справи, якщо цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, одержання компенсації та інше.

Зібравши докази, Анжела Косинська звернулася із заявою про встановлення факту родинних відносин до Кіцманського районного суду, який ухвалив рішення на користь пані Валентини.

Коментує юрист Кіцманського бюро Анжела Косинська:

«Заява фізичної особи про встановлення факту родинних відносин подається до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем її проживання. Підсудність справ за заявою громадянина України, який проживає за її межами, про встановлення факту, що має юридичне значення, визначається за його клопотанням ухвалою судді Верховного Суду України.

Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути:

 

– спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом, і для яких у зв’язку зі встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки;

– особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини;

– інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення для них юридичних наслідків;

– прокурор за Законом України «Про прокуратуру» також має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин для осіб, інтереси яких він представляє.

За подання заяви особа сплачує судовий збір, передбачений відповідним  Законом України – 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду (420,40 грн. на 2020 рік).

Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи – залишає заяву без розгляду.»

 

Прес-служба Регіонального центру за надання БВПД у Чернівецькій області

Залишити коментар