Один вдома – правила безпеки життєдіяльності для дітей, які залишаються вдома самі

Позаду ще один нелегкий навчальний рік. Нині він був особливим – до його завершення школярі йшли дистанційно, здобуваючи усі необхідні знання вдома в умовах карантину. І ось – довгоочікувані канікули. З початком червня в Україну прийшли не тільки вони, а й певні пом’якшення карантинних заходів, і більшість матусь і татусів повернулися на робочі місця, залишивши своїх дітей вдома, так би мовити, «господарювати». Та навіть і в рідних стінах на дітей чекає чимало загроз. Тому рятувальники Управління ДСНС України у Чернівецькій області хочуть закликати усіх батьків, аби вони зі своїми донечками та синочками вивчили, а хто вже знає – повторили елементарні правила безпеки, які допоможуть дитині зберегти здоров’я та вижити у різних надзвичайних ситуаціях, в яких вона може опинитися навіть у власному помешканні.

Перш за все, батьки, роз’ясніть своїм дітям усі небезпеки від пустощів з сірниками чи запальничками. Адже дитячі ігри з вогнем – одна з найпоширеніших причин виникнення пожежі. Намагайтеся не залишати сірники та запальнички у місцях, де їх можуть знайти та взяти діти. Акцентуйте увагу малечі, щоб вона самостійно не вмикала електричні побутові прилади, газові плити, розпалювала печі. Доволі часто матусі просять маленьких ґаздинь та господарів полити квіти вдома. Нагадайте усім діткам, щоб вони ніколи не користувалися водою поруч із увімкненими електроприладами. Також застережіть малечу ніколи не торкатися їх мокрими руками або металевими предметами. Розкажіть і продемонструйте дітям першочергові дії у разі виявлення ними пожежі.

Передусім малеча повинна покинути приміщення та повідомити сусідів або родичів про таку подію, щоб вони могли викликати рятувальників. Ваша дитина й сама повинна знати номера телефонів усіх екстрених служб та вміти зателефонувати й повідомити про пожежу чи іншу подію. Відтак вивчіть зі своїми дітьми телефони: служби порятунку – 101, поліції – 102, швидкої допомоги – 103 та ін. служб, свою адресу. Зробіть пам’ятку з номерами телефонів та повісьте її на видному місці, аби дитина знала про неї. Якщо у вас вдома є вогнегасник, навчіть дитину правильно ним користуватися. Розкажіть сину чи доньці, за допомогою чого вони зможуть загасити незначне загорання. Це може бути вода (в жодному разі не гасити водою електричні проводи та прилади), ковдра, килимок чи полотенце. Покажіть малечі, як правильно захиститися від диму та покинути приміщення, в якому виникло загорання. Прикривши рот та ніс мокрими хустинкою чи полотенцем і зігнувшись, дитина повинна рухатися до дверей. Залишивши квартиру, необхідно закрити за собою двері, аби не дати поширитися вогню на велику площу через приплив свіжого повітря. Застережіть дітей, аби вони не ховалися у шафі, під ліжком тощо.

Ще одна загроза, яка може підстерігати дітей вдома – це відкриті вікна та балкони. Вашому малюку захотілося подихати свіжим повітрям, або він почув голос друга, який гуляє на вулиці. І ось він вже біжить до відкритого вікна чи балкону, необережно перехиляється і – трагедія. Аби уникнути цього, запам’ятайте батьки – перед тим, як вирушити на роботу й залишити свого малюка вдома, закрийте вікна та виходи на балкони, за необхідності можна залишити відкритими кватирки або фрамуги.

Окрім електричних приладів, у побуті є ще й інші предмети, які можуть бути небезпечними для дітей. Зокрема, це – побутова хімія, харчові кислоти, ліки, алкогольні напої, цигарки, а також гострі й ріжучі предмети. Такі речі дорослі повинні зберігати у недоступних для малечі місцях.

Шановні батьки, пам’ятайте, що саме від чіткого виконання вами профілактичних та запобіжних заходів і залежить безпека вашої дитини. Не забувайте щодня своїм малюкам розповідати, в ігровій формі демонструвати основні правила безпеки життєдіяльності. Якщо ваша дитина і залишається вдома наодинці, займіть її безпечними іграми, розташуйте іграшки на висоті, яка не перевищує ріст дитини. Залишаючи помешкання, не забувайте вимикати усі електроприлади, перекривати газові вентилі, прибрати усі небезпечні для дитини предмети тощо. Спостерігаючи за вами, дитина переконається, що виконувати ці правила легко, а найголовніше – вони допоможуть їй уникнути будь-якої небезпечної ситуації.

Управління ДСНС України у Чернівецькій області

 

«Кращий пожежний – це ти обережний». Діана Граб (14 років, Вижницький район)
«Пожежа вдома». Анна Петращук (8 років, Сторожинецький район)

Залишити коментар