Сергій Мінтенко: «Потрібність людям – найважливіший елемент у роботі місцевого центру правової допомоги»

З 1 липня 2015 року в Україні розпочали роботу місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Минулі п’ять років для директора Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергія Мінтенка промайнули наче мить. Він – один із тих, хто давав старт роботі місцевих центрів системи БПД на Буковині. До того ж, керує найбільшим із них – Чернівецьким, до якого входять 7 бюро правової допомоги. Як усе починалося, які труднощі довелося долати та хто найбільше допомагає у роботі центру – Сергій Георгійович розповів у інтерв’ю.                                                  

– Місцевий центр п’ять років тому і зараз – у чому різниця? Які зміни відбулися?

Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги діє вже майже 5 років. За цей час відбулося чимало змін. У першу чергу – це розгалуження системи. У 2016 році створено 7 бюро і таким чином ми охопили значну частину території області й стали ближчими та доступнішими для людей. До того ж, ми фахово зміцніли, п’ятеро наших фахівців успішно склали іспит та отримали свідоцтво про заняття адвокатською практикою. Діюча матеріально-технічна база сприяє виконанню покладених на центр обов’язків на належному рівні. Потрібність людям – чи не найважливіший елемент, оскільки до нас звертаються громадяни, які не мають змоги самостійно вирішити свої проблеми у  правовий спосіб.

–  Про що ви подумали, коли вперше переступили поріг МЦ?

Найперше подумав про відповідальність, яка покладена на мене, оскільки центр щойно створено і треба було підібрати кадри, забезпечити центр усім необхідним: починаючи з укладання договорів на постачання комунальних послуг – до придбання канцелярських товарів. Це було на першому етапі становлення, а в 2016 році, з утворенням семи відділів «Бюро правової допомоги», потрібно було створити і їм належні умови.                                  

 – Чи пам’ятаєте ви найпершого клієнта, найпершу справу?               

Пам’ятаю, коли ми відчинили двері центру для перших відвідувачів, біля входу утворилась черга. А оскільки штат центру тоді ще не був належно укомплектований, то я приймав людей сам. Звісно, допомагали фахівці Регіонального центру з надання БВПД (на той час ми працювали в одному приміщенні). Пригадую, першими були справи про поділ спадкового майна, а також земельні питання.

– Які справи є найскладнішими?                                                                           

Люди звертаються з питаннями різного рівня складності. І там де є співпраця і розуміння між клієнтом та адвокатом, чи працівником центру, труднощів не виникає. А у випадках, коли не співпадають погляди клієнта і адвоката щодо правової позиції, такі справи затягуються. Серед таких передусім майнові, спадкові та земельні справи.

Яка у Вашому МЦ була максимальна кількість клієнтів за один день?

Були дні, коли центр відвідували 30 осіб (це було в період призначення субсидій)

Яка максимальна кількість справ була в одного клієнта?

Мабуть, у кожному центрі є такі клієнти, які полюбляють звертатись з будь-яких питань. У нас були випадки, коли у клієнта могло бути в роботі понад 10 справ.

Чи приходять до МЦ клієнти поспілкуватися «про життя», не маючи нагальних правових проблем?

Звичайно, такі люди приходять, і попри те, що такі відвідини на перший погляд беззмістовні, можу запевнити, що це не так. Під час розмови все одно виникають питання, які людині необхідно було вирішити, але вона не уявляла собі як це можна зробити у правовий спосіб. Наприклад, укладення договору довічного утримання, складення заповіту, зняття з реєстрації члена сім’ї тощо.

Які відносини склалися з місцевою владою та громадськими організаціями? Як вони змінювалися за ці 5 років?

З часу утворення центру ми налагоджували співпрацю з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування на місцях. Дуже важливим елементом нашої роботи є оптимальний і раціональний вибір шляху вирішення проблем із якими звертаються люди. В цьому нам допомагають органи соціального захисту, Пенсійний фонд, центр зайнятості, місцеві ради, на базі яких ми створили дистанційні пункти доступу до безоплатної правової допомоги.

З адвокатами, переважно, суто ділові стосунки чи за багато років стали дружніми?

За час роботи у нас склались ділові стосунки, але коли є розуміння і взаємна підтримка, то можна стверджувати, що такі стосунки є дружніми. Між центром та адвокатами укладено майже 50 контрактів. Розроблено та впроваджено в роботу Порядок розподілу справ між адвокатами. Особисто я задоволений їхньою роботою, думаю люди, які звертаються – також.

Залишити коментар